Умови EXW – це угода, яка мінімізує ризик покупця і максимізує відповідальність. Після того, як клієнт забере вантаж, він бере на себе всі інші обов’язки, включаючи транспортування в порт призначення. Доставка EXW може використовуватися за бажанням покупця, а також за попередньою домовленістю.
EXW розшифровується як EX ПРАЦЮЄ. Імпорт товару EXW може бути життєздатним, якщо у продавця немає експортної ліцензії. Покупці думають, що EX WORKS дешевше, ніж FOB, тому що ціна EXW за одиницю часто може бути нижче. Однак умови EXW як і раніше вимагають, щоб клієнт організував внутрішнє транспортування та експортні документи. З урахуванням цих витрат різниця у вартості часто незначна або дорожче, ніж просто доставка на умовах FOB. Переваги поставки товару EXW для покупця включають:
Наприклад, компанії, які регулярно закуповують товари в одній країні, можуть скористатися EX WORKS, якщо вони планують об’єднати продукти від декількох постачальників. В цьому випадку EX WORKS ідеально підходить, оскільки дозволяє покупцеві експортувати вантаж як єдиний експорт.
Вони можуть відправляти товари на умовах EX WORKS і використовувати експортера з іншим ім’ям в транспортних документах.
У деяких випадках продавці можуть отримати податкову декларацію на продукцію, яку вони експортують, і тоді FOB може бути дешевше як для покупця, так і для продавця. Однак в більшості випадків EX WORKS буде найдешевшим так як він не вимагає від продавця додаткової роботи.
Недоліки умов поставки товарів EXW включають:
З урахуванням вищесказаного очевидною перевагою EX WORKS є те, що клієнт має повний контроль над вартістю логістики.
Умови EXW – це правила Інкотермс, використовувані для всіх форм доставки, незалежно від способу або етапів перевезення. Згідно з цією умовою, клієнт приймає на себе всі обов’язки вантажовідправників після того, як вантаж упакований в експортну упаковку і зібраний. EX WORKS означає, що клієнт повинен організувати всю транспортну, експортну документацію, оплатити всі транспортні витрати і виконати процес імпорту та доставки. Як тільки товар забирається з власності продавця, ризик переходить на покупця.Використовуючи EXW Інкотермс, умови поставки залишають всі ризики і відповідальність на покупця, тому новачкам і покупцям, незнайомим з експортом, рекомендується використовувати логістичну компанію, щоб уникнути помилок і непередбачених витрат, пов’язаних з доставкою і транспортуванням товарів.
Згідно Інкотермс EXW відповідальність продавця неймовірно низька. По суті, їх єдина вимога – забезпечити, щоб вантаж був упакований так, щоб він був готовий до експорту, і товари можна було забрати на місці. Для більшості поставок це означає, що товари вже упаковані в експортні картонні коробки. Після того, як вантаж готовий, він повинен знаходитися в зоні, де клієнт може забрати його у продавця.
Клієнт приймає на себе всі ризики і зобов’язання після отримання товару у продавця, якщо EXW умови поставки виконані. Ці обов’язки включають таке:
А також умови EXW прописують, що все мита і податки, пов’язані з імпортом вантажу в країну призначення, оплачуються покупцем.
Франко склад – це умови EXW Інкотермс. Термін позначає умовне місце, куди буде доставлений товар постачальником. В даному місці товар повністю належить покупцеві, відповідальність повністю переходить в його руки.
У контракті можно приписувати термін “склад постачальника”, це також умови EXW. Клієнт бере на себе відповідальність з моменту відвантаження. Постачальник упаковує товар, маркує (проводить повноцінну підготовку до відвантаження) і надає доступ до складу. Фактично це означає, що відповідальність за отримання товару зі складу продавця лежить на покупцеві. Тут клієнт призначає транспортно-експедиторську компанію, яка забере товар із заводу продавця до місця покупця, включаючи страхування товару.
Даний термін означає, що фактичне володіння товару покупцем настане тільки в момент відвантаження на складі в його місті. Якщо вантаж буде пересуватися за кордону країни, то постачальник займається митним оформленням. Такий спосіб трохи дорожче для клієнта, але менш витратний за часом.
Франко завод – це одне з правил Інкотермс, яке покладає мінімальну відповідальність на продавця. Постачальник просто повинен надати товари в належній упаковці в зазначеному місці, звичайно на фабриці або складі продавця. Клієнт несе відповідальність за навантаження товару в транспортний засіб (навіть якщо у продавця може бути більше можливостей для цього); на всі експортні процедури; за подальше транспортування і всі витрати, що виникають після отримання товару.
Більшість підприємств дозволяють використовувати EXW договір, коли продавець не може експортувати або клієнт хоче об’єднати кілька поставок і експортувати їх під одним ім’ям. Експрес-кур’єри часто забирають вантаж у продавця, а їхня служба включає в себе всі транспортні та експортні формальності. Таким чином, покупці, котрі відправляють вантажі експрес-доставкою, можуть заощадити, змінивши свої умови поставки EXW.
В інших випадках авторитетні імпортери можуть відкрити офіси в своїй країні-експортері для спрощення обробки своїх вантажів. Але якщо немає законної причини, по якій клієнт хоче використовувати умови EXW, більшість продавців, які мають досвід в міжнародній торгівлі, цитують інше правило.
Умови EXW вимагають, щоб клієнт покрив усі витрати з транспортування, включаючи збір вантажу з заводу, внутрішню доставку, експорт, імпорт та транспортування до кінцевого пункту призначення. Щоб розрахувати вартість EXW, необхідно враховувати кожен етап подорожі.