UTS » Блог » Товарно-транспортна накладна (ТТН): коли потрібна і як правильно заповнювати

Товарно-транспортна накладна (ТТН): коли потрібна і як правильно заповнювати

що таке ТТН?

Товарно-транспортна накладна (ТТН) – це постійний номер документу для відправлення. Його можна використовувати для відстеження вантажу в будь-який зручний час. На кожну відправку необхідно мати накладну з унікальним номером відправлення ТТН. Він містить всю необхідну інформацію і супроводжує посилку в дорозі. Вони видаються за будь-якої доставці, навіть всередині країни або перевезеннях по місту. Міжнародні накладні видаються першим перевізником, але можуть включати інформацію відстеження від інших перевізників. Відстеження проводиться на інтернет ресурсах. При цьому, за допомогою ТТН отримувач може забрати своє замовлення.

Товарно-транспортна накладна і товарна накладна: різниця

ТТН – це документація транспортної компанії. Товарна накладна є документацією відправника. Товарно-транспортна накладна є офіційним документом, який повинен подорожувати разом з вантажем на всіх етапах руху:

Товарна накладна є версією судноплавної компанії, але використовується в основному для власного внутрішнього відстеження компанії. Вона повинна подорожувати з вантажем протягом усього етапу відвантаження. Для авіаперевезень існує «авіавантажна накладна». На практиці обидва комплекти документів подорожують разом з вантажем від пункту до пункту. Однак обидва бланки не є частиною договору перевезення і не є оборотними документами.

Коли потрібна ТТН?

Коли товари переміщуються з будь-якого приміщення, вони повинні супроводжуватися правильно заповненими стандартизованими документами, які називають – накладна. Дана форма повинна буде пройти весь шлях доставки разом з товаром. Вона містить всі відомості про товар. Також входить перелік даних про упаковку і маркування вантажу. Вказується кількість місць, які займає замовлення.

Також буде вказано, які умови страхування вибрав вантажовідправник. Попередні домовленості відіграють велику роль в створенні ТТН. Документ гарантує повернення коштів, якщо товару завдадуть пошкодження в момент транспортування до місця призначення. Буває в різних практичних формах для різних видів вантажного транспорту:

  1. Для внутрішнього автомобільного та водного транспорту його часто називають «коносаментом».
  2. Для транскордонних автомобільних перевезень в Європі це називається «CMR-note» (Convention des Marchandises Routiers).

Відправник (вантажовідправник) несе відповідальність за оформлення документа. При заповненні належна увага має бути приділена використанню в правильній термінології доставки, оскільки розбіжності і помилки можуть призвести до втрати його. Коли перевізник отримує партію товарів для відправки, він підписує документ, що також є доказом отримання партії. У листі також чітко визначені умови перевезення, оскільки в ній зазвичай містяться «загальні умови перевезення», які доповнюють договірні положення, вже узгоджені між відправником і перевізником.

Товарно-транспортна накладна: порядок заповнення в деталях

Нова транспортна накладна є опис відповідної інформації вантажовідправника про перевезених товарах, і довірена особа може заповнити авіавантажну накладну. У накладній зазначаються ім’я та адреса відправника та одержувача, станція відправлення і станція прибуття, найменування, кількість одиниць, кількість місць, упаковка і фактична вага брутто вантажу, а також заявлена ​​вартість, підпис і дата відправника. Порядок заповнення:

  1. Номер рахунку відправника.
  2. Адреса відправлення.
  3. Адреса одержувача.
  4. Повідомлення про небезпечні товари.
  5. Особливі інструкції з доставки.
  6. Рахунок одержувача.
  7. Послуги, які проводяться перевізником.
  8. Опис товарів.
  9. Деталі оподатковуваного митом відвантаження.

Коли небезпечні відходи перевозяться, вони повинні супроводжуватися правильно оформленими документами, званими ТТН. Записку необхідно підготувати до того, як вантаж можна перемістити. Відмітка необхідна для всіх переміщень небезпечних відходів, включаючи:

Переміщення небезпечних побутових відходів (крім відходів азбесту) з домашнього господарства в пункт початкового збору; відходи, що імпортуються або експортуються в рамках міжнародного контролю за відправкою відходів, в якому використовується інша накладна не вимагають створення нового документа. Додайте додаткову букву в кінці коду накладної для певних видів відправлень. додавати:

Тільки сторона, що несе юридичну відповідальність за заповнення кожної частини документа, або особа, уповноважена діяти від їх імені, може вносити зміни. Це повинно бути зроблено до підтвердження інформації і до видалення відходів. Якщо одержувач виявляє помилку в документі, коли воно доставляється, він не повинен виправляти її або просити виправити її. Вони повинні відмовитися від відходів.

Зміни товарно-транспортної накладної в 2021 році

Товарно-транспортна накладна – це версія накладної транспортної компанії (перевізника). Вона готується і видається перевізником для внутрішнього обліку та відстеження. Це не договір відвантаження і необоротний документ. Як накладна, так і товарна-накладна будуть містити однакову інформацію про відправника вантажу, вантажоодержувача, матеріальної вартості, деталях продажу, деталях GST. Система електронної накладної була введена і зроблена обов’язковою урядом України з 2019 року

(Що настійно рекомендується для відстеження перевезення товарів і сприяє контролю контрабанди). За українським законодавством, «товарно-транспортна накладна» не є рахунком-фактурою, і право власності на товар залишається за відправником. Отже, накладна – це договір перевезення, призначений для передачі і запису відправнику, одержувачу і перевізнику на їх митних умовах.

Відвантаження може здійснюватися з накладною або без неї. У свою чергу, ви не можете перевезти товар без накладної. Кожна комерційна поставка буде помічена урядом і конфіскована. Вантажовідправник відправляє товар з «накладної», яка містить реквізити відправлених товарів. Вантажоодержувач просто тримає товар від імені вантажовідправника. Вантажоодержувач може продати товар від імені вантажовідправника. На цьому етапі вантажоодержувач не зобов’язаний платити вантажовідправнику відразу або в узгоджений термін в майбутньому. Вантажовідправник і раніше володіє товаром. ТТН здійснює такі функції:

  1. Гарантує отримання вантажу.
  2. Свідчить про прийом вантажу.
  3. Працює як титульний документ.
  4. Це фактичне свідчення договору перевезення.

ТТН спочатку працює як квитанція між продавцем і логістичної компанією. Потім вся відповідальність лягає на перевізника, це стає контрактом між перевізником і третьою стороною. Контракт укладається в тому, що перевізник повинен віддати вантаж включаючи оригінальний коносамент законному власникові.

Через узгоджені проміжки часу одержувач піднімає «рахунок продажів» із зазначенням кількості і вартості проданих товарів, з яких комісія, що належить співправителя, відображається як відрахування. Чиста сума продажів за рахунком – це сума, що підлягає сплаті вантажоодержувачем вантажовідправнику відразу або після узгодженого періоду кредитування. З точки зору вантажовідправника накладна не свідчить про продаж, як рахунок-фактура.

Правовий документ

Товарно-транспортна накладна часто називається оборотної, але це не зовсім правильно. Вона не є зворотним, але також передбачає перехід власності від одного учасника угоди до іншого. Той, хто вказаний в документі одержувачем, може в кінцевій точці забрати свій товар. При цьому відправник є фактичним власником товару до моменту вручення. При передачі ТТН третій стороні, власник товару повинен підтвердити угоду. Ідентифікація здійснюється шляхом написання в документі того, кому передається право власності на товари шляхом підписання.

По суті, товарно-транспортна накладна – це доказ доставки товару. Це фактичне угода між виконавцем послуг та власником товару. Коли вантаж доходить до клієнта, він може оплатити товар відразу, або протягом зазначеного часу в договорі. Також там завжди прописуються важливі аспекти доставки, щоб розподілити зобов’язання. Перевезення конкретного вантажу повинні проводитися по перерахованим вище правилам, щоб була забезпечена повна безпека. Всі дані усного договору повинні бути перенесені в контракт і ТТН. Це дасть гарантію виконання умов.

Що регулює ТТН?

Фактично у перевізника є три основних зобов’язання по ТТН:

  1. Надати правильний опис вантажу.
    Товарно-транспортна накладна є основним документом в більшості міжнародних транзакцій, і будь-який сторонній покупець здійснює покупки відповідно до опису товарної партії, зазначеним на ній. Тому перевізнику необхідно зазначити в накладній будь-який опис, надане відправником. Якщо перевізник цього не робить, він приймає на себе відповідальність від імені вантажовідправника
    Приклад: замовлення великої партії чохлів для телефону у постачальника з Токіо. Замовлення сформований на 800 позицій. Продавець приносить товар в упаковці на склад і заявляє, що в ящиках знаходиться 800 чохлів, але по факту, там всього 500 позицій. Якщо перевізник не перевірив кількість, покупець не буде зобов’язаний платити за доставку і їх чохли просто повернуть назад. На практиці перевізники часто використовують знак «немає перевірки», щоб уникнути цієї проблеми. Отже, вони не можуть нести відповідальності за кількість або якість вантажу при його прийомі, за винятком випадків, коли втрата або пошкодження сталися в той час, коли перевізник утримував їх.
  2. Передати товар уповноваженій особі у відповідному місці.
    Особа, яка пред’явила оригінальну накладну в заздалегідь визначене місце призначення, має право на негайну доставку товару (якщо не очікується інше). Перевізник, який отримав цей документ, згодом звільняється від будь-яких зобов’язань по доставці товару, якщо буде доведено, що власник насправді не є правильним вантажоодержувачем. І навпаки, якщо перевізник випускає вантаж, не виказуючи ТТН, це ставить під загрозу його положення по відношенню до законного власника вантажу. Якщо перевізник випускає товар без отримання завіреної накладної, він може нести необмежену відповідальність, включаючи непрямі збитки.
    Крім того, відповідальність перевізника за видачу вантажу його уповноваженою стороні побічно гарантує вантажовідправнику (продавцю), що його вантаж не буде доставлений до тих пір, поки платіж не буде забезпечено, а також в цьому процесі гарантує вантажоодержувачу (покупцеві), що товар буде відправлений на місце оплати.
  3. Подбати про що знаходиться в його розпорядженні вантаж.
    Відповідальність за догляд за товарами регулюється як законом, так і наслідками здорового глузду і пристойності. Це зобов’язання також пов’язано з обов’язком перевізника надати опис товару відповідно до правил.
Задати питання
Введіть своє ім'я та номер телефону. Наш менеджер
зв'яжеться з Вами найближчим часом!
Вибрати авто
Підберемо машину під ваш вантаж і відправимо її на завантаження вже через 2 години
Розрахуємо вартість перевезення вашого вантажу за 15 хвилин
Підберемо машину під ваш вантаж і відправимо її на завантаження вже через 2 години
Наші контакти
Нашу адресу
Київ, вул. Дегтярівська, 48