Новий рік неминуче означає нові правила і норми. Це, безумовно, відноситься і до галузі автомобільного транспорту, і 2021 рік не стане винятком. Одним з найбільш важливих людей, з якими ви будете працювати в процесі експорту, є ваш експедитор, який зазвичай організовує транспортування ваших товарів з перевізником і допомагає переконатися, що ви подбали про всі деталі. Інструкцію вантажовідправника часто описують як свого роду прикриття для інших експортних документів. Документи вантажовідправника – важлива складова процесу перевезення.
Вантажовідправник – це компанія-перевізник, яка доставляє вантаж по обумовленим умовам. Залежно від узгоджених вами умов продажу, зазвичай це Інкотермс, буде варіюватися і інструкція для роботи. Незалежно від того, хто найняв експедитора, важливо надати йому інструкцію вантажовідправника, яка містить всю інформацію, необхідну для успішного переміщення ваших товарів.
Залежно від того, чи працює експедитор на вас або на постачальника, інструкція може включати в себе обмежену доручення, що дає йому або їй повноваження діяти від вашого імені щодо цього вантажу. Інструкція може надати експедитору дозвіл на подачу експортної інформації в електронному вигляді через Автоматизовану систему експорту. Туди ж входить і набір всіх документів вантажовідправника, що пред’являються на митниці, або вказівку на їх оформлення.
Які документи надає відправник вантажу:
У рахунку-проформі зазначається таке:
Обов’язково вкажіть дату свого рахунку-проформи і дату закінчення терміну дії. У процесі експорту може бути багато нестабільності, тому мінімізуйте ризик, встановивши певні часові рамки для вашої пропозиції.
Багато людей дивляться цей зразок комерційного рахунку і задаються питанням, чому він так відрізняється від рахунків, які їх компанія використовує для внутрішніх замовлень. Пам’ятайте, що рахунки-фактури, які ви створюєте з системи бухгалтерського обліку вашої компанії, є рахунками-фактурами бухгалтерського обліку, які використовуються для отримання оплати, а не рахунків-фактур на експорт.
Обов’язково вкажіть будь-яку відповідну інформацію про морське страхування і будь-які інші деталі, які забезпечать швидку доставку товарів і повну оплату від вашого клієнта.
Цей документ допоможе ідентифікувати вантаж.
У деяких країнах існують вимоги щодо сертифікат походження для відправлень, щоб визначити, з якої країни були привезені товари. Документи вантажовідправника включають сертифікати походження, які повинні бути підписані будь-якої офіційної організацією. Наприклад, Торговою палатою або консульством країни.
Сертифікат походження може знадобитися, навіть якщо ви включили інформацію про країну походження в свій комерційний рахунок. Зазвичай торгова палата стягує з вас плату за друк і підпис сертифіката. Вам потрібно буде доставити заповнену форму в офіс палати, де вам поставлять печатку.
Існує три загальних коносамента:
Внутрішній коносамент часто є першим транспортним документом, необхідним для міжнародного перевезення. Його може підготувати внутрішній перевізник або ви можете створити самостійно. Це договір перевезення між експортером і вантажовідправником, в якому вказується, куди йде товар. Він також служить квитанцією про отримання товару. При міжнародних перевезеннях внутрішній коносамент зазвичай не відправляється покупцеві.
Якщо ваші товари відправляються морським судном, вам знадобиться морський коносамент. Морський коносамент може служити як договором перевезення, так і правовстановлюючим документом на вантаж. Прямий коносамент передається конкретному одержувачу і не підлягає обговоренню. Вантажоодержувач вступає у володіння вантажем, пред’являючи перевізнику підписаних екземплярів коносамента. Оборотний коносамент передається «на замовлення» або «на замовлення вантажовідправника» і підписується вантажовідправником.
Для перевезення вантажів на літаку потрібно авіавантажна накладна. На відміну від морського коносамента, авіавантажна накладна не підлягає обговоренню. Це договір перевезення між вантажовідправником і перевізником.
Якщо ваша продукція вважається небезпечним вантажем Міжнародною асоціацією повітряного транспорту (IATA) або Міжнародною морською організацією (IMO), вам необхідно додати відповідний бланк небезпечних вантажів до вашого відправлення. Документи вантажовідправника про небезпечні вантажі потрібні для авіаперевезень. Для морських перевезень існує інший варіант форми. Знову ж таки, ці форми повинні бути заповнені кимось, хто пройшов навчання роботі з небезпечними вантажами.
Банківська тратта – важлива частина процесу міжнародних продажів для передачі контролю над експортованими товарами від продавця в обмін на грошові кошти від покупця.
Які документи зобов’язаний пред’явити вантажовідправник? На додаток до загального списку можуть знадобитися також сертифікати походження для конкретної країни. В даний час Сполучені Штати підписали 14 угод про вільну торгівлю з 20 різними країнами, в яких товари мають право на зниження або нульові ставки мита при імпорті в ці країни. Деякі угоди про вільну торгівлю охоплюють кілька країн, включно з Україною.